• Türkçe
 • English

Hakkımızda

Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü’ nün kuruluşu olan SEKA Balıkesir Kağıt Fabrikası, 1981 yılında faaliyete geçmiştir. Balıkesir-Bigadiç karayolu üzerinde, Paşaköy yakınlarında 1.265.840 m2 alan üzerine kurulmuş olan tesis, 40.000 m2 kapalı alana sahiptir. Yerli gazete ve kitap kağıdı üretimi yapmak için kurulan SEKA Balıkesir Kağıt Fabrikası, 1997 yılında özelleştirme kapsamına alınarak anonim şirketine dönüştürülmüştür. 2003 yılında ise Albayrak Grubu tarafından satın alınmıştır.

Grup bünyesine katıldıktan sonra modernize çalışmaları kapsamında 31 Mayıs 2012 tarihinde Albayrak Grubu tarafından Holmen Paper Madrid S.L.’ den 174.000 ton/yıl kapasiteli kağıt üretim makinesi satın alındı. Satın alınan makine İspanya’ da kurulu bir fabrika olduğundan, 2013’ ün ilk çeyreğinde demonte edilerek, Balıkesir SEKA tesisinde kuruldu. Kurulumu tamamlanan tesis 2019 yılı ortalarında deneme üretimleriyle Varaka Kağıt Sanayi A.Ş. olarak faaliyete başlamıştır. Firmanın Merkezi İstanbul’ dadır.

VARAKA olarak üretim tesisimizde, %100 atık kağıt kullanılarak üretimi yapılan ve yapılması planlanan ürünler aşağıdaki şekildedir.

 • FLUTİNG
 • TESTLİNER (ESMER)
 • TESTLİNER (BEYAZ)
 • TESTLİNER (BEYAZ KUŞELİ)
 • KRAFT (İMİTASYON)
 • KRAFT
 • GRİ KARTON

Verimliliğin ve kalitenin arttırılması, ürün kalitesindeki sürekliliğin sağlanması için üretimin her aşamasında ileri teknoloji ürünü olan Otomasyon Kontrol Sistemi (DCS) ve Kalite Kontrol Sistemleri (QCS) kullanılmaktadır.

İleri teknolojiye sahip olan tesis,

 • ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi
 • ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sitemi
 • ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
 • FSC® CoC Gözetim Zinciri

Sertifikalarına sahip olmakla birlikte sürekli kendini geliştirerek daha verimli, kaliteli ve sürdürülebilir hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Çevre dostu olan Varaka Kağıt Sanayi A.Ş. üretimi için hammadde olarak %100 atık kağıt kullanarak, kağıt ve ambalaj atıklarının ekonomiye geri kazandırılması sağlanırken, atık kullanımı ile çevre temizliğine de büyük katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kağıt imalatı için ağaç kullanımının önüne geçerek binlerce ağacın kesilmesini de engellemektedir.

Sahip olduğu Kojenerasyon tesisinde ülke kaynaklarından sağlanan yakıtlar yakılarak tesisin ihtiyacı olan buhar üretilirken, aynı zamanda buhar türbini ile tesisin elektrik ihtiyacı da üretilerek, enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanarak çevreciliğini ön plana çıkarmaktadır.

Prosesten çıkan atık suları, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan ve 7l000 m3/gün kapasiteye sahip arıtma tesisinde arıtılarak deşarj kriterlerinin altında bir atık su oluşturularak deşarj edilmektedir. Aynı zamanda arıtılan suyun bir kısmını da kendi prosesinde kullanarak su tüketimini minimize etmektedir.

Misyonumuz

Sürekli öğrenen, gelişen ve iyileşen bir yapıda doğruluk ve müşteri memnuniyetini temel alan prensibiyle zamanında, eksiksiz, güler yüzlü, etkin, kaliteli hizmeti sunmak. Faaliyetlerini yerine getirmede sürdürülebilir bir çevre ve çalışanların güvenliği ve mutluluğunu esas almak. Kaliteli, nitelikli, motive edilmiş, eğitimlerinin devamlılığı sağlanmış işgücüyle hedef birliği içerisinde VARAKA ailesi olarak ürün ve hizmet sunmayı amaç edinmektir.

Vizyonumuz

Kağıt sektöründe, doğru kaliteyi sağlayarak müşteri ihtiyaç taleplerini en üst düzeyde karşılayan, kurumsal ve sürekli gelişen bir yapıya sahip olmaktır. Ayrıca Ülkemizin kaynaklarını kullanarak hitap ettiğimiz sektörde dışa bağımlılığı azaltmak, istihdam sağlamak ve dolayısıyla bölgenin kalkınmasını desteklemektir.